Конституційне закріплення за землею статусу основного національного багатства в Україні підкреслює важливість і значимість земельних правовідносин, пов’язаних з її використанням та володінням.

При оформленні документів права власності на даний об’єкт нерухомості виникає багато суперечок, зокрема, пов’язаних з визначенням меж ділянки. В комплекс робіт, що виконується проектною організацією, входить також узгодження меж ділянки з суміжними власниками землі. Однак на практиці конфлікт з сусідами не дає можливості зібрати необхідний пакет документів, в тому числі через розбіжності з питання розмежування землі. Найчастіше причинами таких конфліктів є особисті неприязні стосунки, які не мають нічого спільного з предметом розбіжностей. В такому випадку єдиною можливістю реалізувати своє право залишається звернення з позовом до суду. Для цього необхідна юридична допомога, як для отримання консультацій, оформлення позовної заяви, так і представлення інтересів в суді.

Нерідкі випадки, коли власники земельної ділянки хочуть його розділити. Це трапляється, наприклад, при розділі майна в результаті розлучення або у зв’язку зі смертю спадкодавця. Даний конфлікт можна вирішити мирним шляхом, нотаріально посвідчивши відповідну угоду. Однак реальне життя рясніє масою прикладів, коли нещодавно дружні родичі претендують на одну і ту ж частину землі – ближче до садиби або ж ту, яка знаходиться на південній стороні схилу, не затінена будівлями, деревами, або є зрошуваною через наявність на ній водопровідних комунікацій та ін. У цій категорії спорів важливо не тільки кваліфіковано скласти позовну заяву або заперечення на ннеї, представляти інтереси в суді, але й активно брати участь під час проведення судових експертиз.

Визнання права власності або користування – окрема категорія справ. Підставою для звернення з відповідною заявою до суду є стаття 392 Цивільного кодексу України, інших НПА. У тому випадку, коли, наприклад, відсутнє рішення виконкому за результатами розгляду заяви громадянина про приватизацію ділянки, подавати позов до судової інстанції – справа безперспективна. Позов може бути поданий в разі наявності доказів оскарження конкретного права іншою особою або якщо неможливо його реалізувати через дію тих чи інших причин.

Визнання права власності за рішенням суду в разі відсутності спору розглядається судом в порядку окремого провадження, оскільки є необхідність встановити юридичний факт. У цьому ж порядку відбувається встановлення належності правовстановлюючих документів на майно, якщо існує невідповідність особистих даних, зазначених у них, з паспортними. Слід мати на увазі, що наявність письмових доказів з подібного роду питань істотно спростить роботу адвоката і судді.

Стикаючись з протилежною ситуацією (коли особа є власником об’єкта нерухомості, але користуватися ним не може через перешкоджання з іншого боку), власник землі намагається спробувати всі варіанти мирного вирішення конфлікту. Однак, не досягнувши результату, доводиться звертатися до судової інстанції з позовом про усунення перешкод у користуванні ділянкою або навіть про вилучення її з чужого незаконного володіння. Для того, щоб не нести збитки через неправомірні дії іншої сторони і відшкодувати вже завдану шкоду, допомога адвоката просто необхідна.

Таким чином, наші послуги в сфері земельного права включають в себе допомогу у вирішенні безлічі конфліктів, зазначених вище, а також спорів, пов’язаних з необхідністю:

  • оскарження відмови в приватизації земельної ділянки;
  • визнання недійсних угод з даним об’єктом нерухомості;
  • оскарження дій (бездіяльності) суб’єктів владних повноважень по земельних питаннях;
  • встановлення сервітуту та ін.